جایزه مصطفی(ص) زمینه‌ساز تحقق مجدد دوران طلایی اسلام است ==نظافت منزل

علی بیت‌اللهی در گفتگو با خبرنگار حوزه‌ علم، فناوری و دانش‌بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری آنا در خصوص راهکارهای بازگشت به دوران طلایی اسلام گفت: جایزه مصطفی(ع) یکی از عملکردهای مورد نیاز برای تحقق تفکر مبتنی بر پایه‌گذاری مجدد دوران طلایی علم در جوامع اسلامی است. خوشبختانه ایران در این خصوص دست به ابتکار عمل جالبی زده که ایجاد بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) است.

وی افزود:‌ این بنیاد فعالیت‌های متنوع و زیادی را طراحی کرده به توسعه همکاری‌های علمی و فناوری بین دانشمندان و محققان کشورهای جهان اسلام کمک می‌کند. این امر می‌تواند زمینه‌ساز رشد در حوزه‌های علمی و فناوری را فراهم کند و به شتاب‌دهی آنها کمک کند.

معاون بین‌­الملل ستاد نانو بیان کرد:‌ بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) با اعمال سیاست‌ها و برگزاری برنامه‌های مختلف زمینه همکاری میان محققان، فناوران و صنعتگران فعال در یک صنعت را ایجاد می‌کند. هدف از این همکاری‌ها انجام پژوهش هدفمند و توسعه فناوری مؤثر در جوامع اسلامی  و جامعه بشری است.

بیت‌اللهی مطرح کرد:  بسیاری از اختراعات و اکتشافاتی که در زندگی امروزی به کار می‌روند حاصل دسترنج دانشمندان مسلمان در دوران طلایی هستند. بسیاری از کشورهای جهان از اثرات دوران طلایی جهان اسلام بهره‌مند شدند. اسناد و مدارک آن نیز در موزه‌های علم و فناوری دنیا موجود است.

وی افزود: دوران طلایی اسلام نیاز به احیای مجدد دارد بنابراین کشورهای اسلامی باید برای توسعه علم و فناوری بکوشند تا این عقب افتاد‌ن‌ها را جبران کنند. بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) با برنامه‌ریزی بلندمدت می‌تواند زمینه لازم برای ایجاد همکاری در حوزه‌های مختلف علم و فناوری را میان کشورهای اسلامی فراهم کند. 

معاون بین‌­الملل ستاد نانو گفت: این امر می‌تواند منجر به هم‌افزایی میان دانشمندان حوزه‌های متفاوت شود. از سوی دیگر این همکاری‌ها می‌تواند اثر چشمگیری در توسعه دوستی‌ها و روابط میان کشورهای اسلامی بگذارد. بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) به دنبال این است که در درازمدت زمینه تحقق مجدد دوران طلایی شکوفایی علم و فناوری در جوامع اسلامی را فراهم کند. جایزه مصطفی(ص) نیز تنها یکی از ابزارها و اقداماتی است که در راستای تحقق این اهداف صورت می‌گیرد.

انتهای پیام/4021/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *