آتش‌های بدتری در انتظار آمازون است ==نظافت منزل

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش‌بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از ساینس آلرت، تعداد آتش‌سوزی‌های امسال در جنگل‌های آمازون به بیش از 90 هزار آتش فعال رسیده که بیشترین میزان از سال 2010 تاکنون محسوب می‌شود. کشاورزان و دام‌داران از آتش برای پاکسازی جنگل استفاده می‌کنند. اما تعداد آتش‌سوزی‌های امسال بازتابی از اثر مخرب جنگل‌زدایی بر محیط زیست است.

نرح جنگل‌زدایی در سال 2005 رو به کاهش بود اما اوایل دهه جاری دوباره رو به افزایش رفت. بسیاری دولت برزیل و سیاست‌های کشاورزی آن را دلیل اصلی بحران فعلی آمازون می‌دانند. متخصصان محیط زیست معتقدند که روند جنگل‌زدایی در سال‌های اخیز چنان افزایش یافته که باعث فاجعه آمازون شده است.

البته برنامه‌های ضدمحیط زیستی دولت برزیل نیز نقش کمی در وقوع آتش‌سوزی‌های آمازون نداشته است. اگر مردم مانع از پیشروی سیاست‌های برزیل برای توسعه در آمازون را نگیرند، عواقب جنگل‌زدایی‌ها شدیدتر و بدتر از پیش خواهد شد.

از سوی دیگر پروژه ابتکاری ادغام زیرساخت‌های ناحیه‌ای آمریکای جنوبی نیز از دیگر عوامل اصلی جنگل‌زدایی آمازون به شمار می‌رود. هدف از این برنامه چندملیتی ساخت جاده، خطوط راه‌آهن و سد در سراسر آمازون است.

نرخ جنگل‌زدایی از 10 هزار 700 مایل مربع در سال 2004 به یک هزار و 765 مایل مربع در سال 2012 رسید. جنگل‌زدایی آمازون از دهه 1970 میلادی شروع شد و در سال 2015 به دلایل سیاسی و اقتصادی روند صعودی پیدا کرد.

انتهای پیام/4021/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *